Węże pożarnicze zastosowanie

Pożarnictwo w dużej mierze polega przede wszystkim na hydraulice. Cała armatura hydrauliczna stanowi najważniejszy system walki z ogniem, który wykorzystywany jest przez odpowiednie, przygotowane do tego służby. Dobrze wyposażone jednostki gaśnicze to podstawa w sytuacjach kryzysowych.

Wąż pożarniczy ssawny

węże ssawneJest wiele różnych rodzajów węży, które stosowane są przez strażaków. Jednak do jednych z najbardziej popularnych należą węże ssawne. Zwykle posiadają największą średnicę ze wszystkich możliwych węży w armaturze pożarniczej. Ich średnica wynosi przede wszystkim 110 mm lub czasami mniej. Wąż ten służy do przetłoczenia wody ze zbiornika wodnego lub innego zbiornika ze środkiem gaśniczym. Podłączony jest za pomocą specjalnych łączników do motopompy, której zadaniem jest wyciągnięcie wody ze zbiornika. Zasysana woda trafia bezpośrednio do drugiego węża pożarniczego, który także podłączony jest do pompy. On z kolei kieruje ją od razu do miejsca gaszenia pożaru. Węże ssawne wykonywane są z PCV, gumy i warstwy tekstylnej. Długość takiego węża nie powinna przekraczać 30 metrów. Aby prawidłowo spełniał swoją funkcję, nie wolno zapominać o ich odpowiednim przechowywaniu, co jest najważniejsze w ich przypadku. Należy je regularnie dokładnie czyścić oraz utrzymywać w stanie suchym. Aby nie uległy zniszczeniu, przede wszystkim nie powinny być bezpośrednio narażone na działanie silnych promieni słonecznych oraz wysokich skoków temperatury, ponieważ może to spowodować ich zepsucie się. 

Zawód strażaka jest bardzo odpowiedzialny, dlatego każdy taki zawodowca powinien posiadać właściwy sprzęt, który zapewni mu udaną akcję ratowniczą. Do tego nie zaliczają się wyłącznie węże, ale również wiele innych ważnych urządzeń, które ułatwiają gaszenie pożarów.