toczenie

Rewolucja w stolarce – toczenie cnc

Rewolucje mogą zaczynać się z bardzo różnych przyczyn i oczywiście moglibyśmy pod tym hasłem zebrać bardzo różne zjawiska. To z kolei pozwoliłoby nam pisanie bez końca o różnych wydarzeniach historycznych i tak dalej. My jednak chcemy zająć się przede wszystkim aspektem rewolucji w przemyśle.

Dziś toczenie jest bardzo precyzyjne

toczenieNa myśl przychodzi na przykład maszyna parowa, która przecież na zawsze oblicze gospodarki zmieniła. Podobnym wynalazkiem, chociaż może mniej znanym, było wprowadzenie nowoczesnych metod obróbki materiałów. Zebranie ich pod nazwą: obróbka skrawaniem mogłoby być swoistym niedopowiedzeniem. A na pewno nie oddaje sprawiedliwości temu, jak wielki wpływ miało to na różne branże, a dobrym przykładem może być stolarka. Kiedy mówimy o stolarce, należy przez to rozumieć zarówno produkcję drzwi i okien, jak i wytwarzanie mebli. Jak obróbka cnc wpłynęła na kształt branży? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z czym mamy do czynienia. Frezowanie cnc to oczywiście metoda nowoczesna, ale dopiero kiedy uświadomimy sobie, że precyzja sterujących komputerów pozwala na wycinanie i rzeźbienie niemal dowolnych kształtów – jedynym ograniczeniem jest tutaj materiał, który jest poddawany obróbce, możemy zdać sobie sprawę jak ogromne możliwości prezentuje to przed warsztatami stolarskimi. Przede wszystkim możliwość wprowadzenia powtarzalności ma istotne znaczenie w masowej produkcji mebli, czy drzwi. Pewnym detalem mogą tu być też na przykład tralki do schodów – sprawne toczenie Śląsk pozwala na uzyskanie identycznych produktów. Precyzja, a także możliwość projektowania i realizowania projektów z udziałem komputera pozwala na uzyskanie niesamowitych efektów, czy zdobień na meblach i to nie tylko drewnianych, ale również tych ze sklejki, czy płyt wiórowych. Wyeliminowanie kontroli człowieka nad pewnymi procesami oczywiście pociągnęło za sobą redukcję etatów, ale niestety postęp technologiczny zawsze ma swoje minusy.

Dziś wielkie ilości mebli produkuje się i transportuje wszędzie, czy to Śląsk, czy Mazury, właśnie dzięki temu postępowi. I dzięki niemu też klient ma wielką możliwość wybierania i dostosowywania produktów do swoich potrzeb. Nie każdy przecież chce mieć meble takie same jak wszyscy inni.