Poręczny gaz pieprzowy

Gaz pieprzowy był najpopularniejszym i najbezpieczniejszym narzędziem do samoobrony, głównie ze względu na łatwość użycia i ogólną dostępność. Jednak różne odmiany gazów były skuteczniejsze i wygodniejsze niż inne, a za najbezpieczniejsze do użycia uznawało się gazy żelowe, od wielu lat polecane przez specjalistów samoobrony i funkcjonariuszy mundurowych.

Gaz pieprzowy do samoobrony

gaz pieprzowy żelowyWszystkie rodzaje gazu pieprzowego były dostępne bez pozwolenia, i zazwyczaj dostępne we wszystkich sklepach z militariami, a nawet na targowych straganach. Jednak w przeciwieństwie do odmiany w aerozolu, gaz pieprzowy żelowy był częściej polecany wszystkim osobom, chcącym zwiększyć własne bezpieczeństwo za pomocą takiego narzędzia. W przeciwieństwie do odmian w aerozolu, gaz żelowy mógł być używany na zewnątrz nawet podczas silnego wiatru, często znacznie zmniejszającego skuteczność gazu w stanie całkowicie lotnym, a niekiedy mogącego nawet zaszkodzić użytkownikowi. Różne odmiany gazu posiadały często odmienną skuteczność, ze względu na zróżnicowane substancje drażniące w nich zawarte, aczkolwiek nawet najtańsze rodzaje gazu mogły nierzadko umożliwić uniknięcie bardzo poważnej sytuacji czy uchronić przed napaścią. Odmiany przeznaczone typowo do samoobrony były dodatkowo upodabniane do niewielkich dezodorantów czy flakonów z kosmetykami, dzięki czemu mogły być one przenoszone dyskretnie, bez zwracania uwagi.

Jako iż służyły one do samoobrony, bez wyjątku były one bardzo poręczne i niewielkie, ułatwiając szybkie ich użycie w razie konieczności, oraz łatwe przenoszenie w każdej kieszeni. Większe i bardziej pojemne odmiany były natomiast przeznaczone do użytku przez personel ochrony oraz funkcjonariuszy mundurowych, wykonujących zadania w terenie.