Odmiany systemów monitoringu

Obecnie w użyciu było na tyle dużo różnych systemów monitorowania wizyjnego, iż często zdarzało się że użytkownicy spędzali bardzo wiele czasu nad wyborem właściwej odmiany. Jednak większość systemów należała do dwóch głównych kategorii, różniących się między sobą przede wszystkim metodą funkcjonowania.

Rodzaje systemów monitorowania wizyjnego

monitoring koszalinNajbardziej rozpowszechnionym systemem wśród użytkowników prywatnych był oczywiście system stacjonarny. Był to oczywisty wybór dla wszystkich, którzy chcieli w prywatnym domu zainstalować monitoring Koszalin. System ten wymagał montażu całej infrastruktury, składającej się nie tylko z urządzeń obserwacyjnych, ale również jednostki centralnej i rejestratora wizyjnego na miejscu, zazwyczaj w wyznaczonym pomieszczeniu. Z racji iż owy system funkcjonował w monitorowanym miejscu, możliwe było zastosowanie w nim lepszej jakości kamer oraz oprogramowania, i tym samym osiągnięcie najwyższej jakości obrazu. Drugim rodzajem systemów monitorowania był monitoring ip, nazywany również systemem monitorowania internetowego. W przeciwieństwie do systemu stacjonarnego, nie wymagał on montażu komputera sterującego i rejestratora na monitorowanym obiekcie, gdyż układ kamer połączony był z lokalną stacją monitorowania poprzez łącze internetowe, przez które owy monitoring sterowany był przez fizycznego operatora.

Systemy internetowe były o wiele wygodniejsze do instalacji i użytkowania zwłaszcza przez te osoby, które nie posiadały dużego doświadczenia ze sprzętem komputerowym. Wymagały one jednak urządzeń przystosowanych do działania na łączu internetowym, często spowalniającym działanie systemu, które rekompensowały niski przesył danych szybkością działania i responsywnością większą niż ta posiadana przez stacjonarne urządzenia.