Obrzeża do odgrodzenia trawnika

Każdy by chciał, żeby jego ogród wyglądał idealnie. Planuje się nasadzenia kwiatowe, wytycza ścieżki chodnikowe, jak również wybiera małą architekturę. Jednak o zwykły trawnik także trzeba zadbać, by wyglądał doskonale. Samo przycinanie i nawadnianie nie jest wystarczające, choć niezbędne.

Obrzeża z różnych materiałów

wysokie obrzeża trawnikowe plastikoweDobrym pomysłem jest założenie obrzeży trawnikowych, zwanych także geoborderami. Obrzeża stanowią odgrodzenie trawnika od ścieżek wysypanych kamieniami, od rabat wysypanych korą, czy od innej części ogrodu. Do wyboru są obrzeża o różnej wysokości. Jedne wkopuje się tak, że będą praktycznie niewidoczne, chyba że ktoś się będzie bardzo przyglądał. Niektóre jednak specjalnie zostawia się powyżej poziomu trawnika, żeby stanowiły jego ozdobę. Geobordery ułatwiają pielęgnację ogrodu, na przykład koszenie trawy. Do wyboru są cztery materiały z których wykonuje się obrzeża. Pierwszy rodzaj to wysokie obrzeża trawnikowe plastikowe. Plastik jest najtańszym materiałem, najlżejszym, jest także odporne na działanie czynników atmosferycznych. Plastik nie butwieje, nie koroduje, a geobordery są w różnych kolorach, na przykład zielonym czy brązowym. Drugi rodzaj obrzeży to te drewniane. One najczęściej stanowią rodzaj dekoracyjnego płotka oddzielającego trawnik od rabatek. Drewno ładnie wygląda, jest naturalne, zawsze pasuje. Trzeci rodzaj to geoborder betonowy. Sprawdzi się on przy łączeniu trawnika z pojazdem lub chodnikiem, często wykonanymi z kostki brukowej. Natomiast nowością w ofercie są obrzeża metalowe.

Wybierając odpowiednie obrzeża do trawnika trzeba się kierować tym, jak mają one wyglądać, jak również jakie dwie płaszczyzny będą od siebie oddzielać. W sklepach mamy szeroki wybór geoborderów o różnej wysokości, szerokości, czy kolorze. Także materiał można dopasować.