Nowoczesny system parkingowy

 

Parkingi posiadające automatyczne systemy rozliczeniowe przechodzą powoli coraz większą rewolucję. Już samo pojawienie się automatów do opłaty za parking znacznie poprawiło wydajność obsługi parkingu, a tymczasem pomysłów jest coraz więcej i nie wydaje się aby ich miało zabraknąć.

Optyczne systemy parkingowe

Systemy parkingoweW największych miastach systemy parkingowe są oparte o zautomatyzowane bramki wjazdowe i wyjazdowe, które obsługuje się poprzez system rejestrowanych biletów parkingowych wydawanych na wjeździe na parking. Na pewno nie jeden z was korzystał z takiego systemu, gdzie bilet parkingowy wydawany jest po wciśnięciu przycisku. Systemy parkingowe idą jeszcze o krok dalej od takiego rozwiązania, eliminując konieczność pobrania biletu podczas wjazdu na parking. Zamiast tego na bramkach instalowane są systemy automatyczne, które zapamiętują tablice rejestracyjne samochodów, które wjeżdżają na parking. Te systemy są bardzo dokładne i precyzyjne, potrafią nawet rozpoznać tablicę pomimo kiepskiej pogody lub mgły. Po numeru rejestracyjnego w systemie i przypisaniu mu godziny wjazdu na parking, otwiera się szlaban. Dalej działa to w ten sam sposób jak w przypadku systemów przyciskowych, czyli musimy opłacić nasz czas parkowania w specjalnym automacie. Różnica jednak polega na tym, że zamiast włożenia w to miejsce biletu parkingowego, podajemy na klawiaturze numer rejestracyjny naszego samochodu. Przy wyjeździe także działa system optyczny, który wypuści nas jeśli opłaciliśmy parking.

Systemy optyczne mają też pewne swoje wady, na przykład nie rozpoznają bardzo zabrudzonych tablic rejestracyjnych, ale w takim przypadku również nie wpuszczą nas na parking. To po stronie kierowcy będzie leżało utrzymanie tablicy w czystości, inaczej nici z parkingu.