Niezbyt popularny konsjerż

W Polsce zawód konsjerża jest bardzo mało popularny, jednak swoje podwoje historyczne ma już w średniowieczu. Mimo to niegdyś taka osoba była odpowiedzialna za całkiem inne kwestie niż w obecnych czasach. Pewnie niektórzy z nas zastanawiają się, jakie obowiązki może wykonywać osoba na tym stanowisku. 

Szereg obowiązków konsjerża

conciergeNiegdyś głównymi obowiązkami konsjerża było utrzymanie zapalonych świec w komnatach zamkowych i na ich korytarzach. Wydawałoby się to banalne, jednak niegdysiejsze zamki był spore, a osoby w nich mieszkające chciały wykonywać czynności w odpowiednim oświetleniu, dlatego było to zajęcie czasochłonne. Obecne concierge zajmuje się innymi sprawami, a zakres jego obowiązków zależy od tego na co wyraża zgodę oraz czego wymaga od niego pracodawca. W kolejnych wiekach konsjerża można było kojarzyć w roli zbliżonej do portiera hotelowego. Przyjmowanie gości, umawianie spotkań i dbanie o zapewnienie rozrywki były jego głównymi obowiązkami. Obecnie osoba na tym stanowisku może umawiać spotkania, ustalać elementy w związku z uroczystościami jubileuszowymi, a także wyprowadzać psa na spacer. Często wydaje się, iż nie jest to nic trudnego, jednak rzeczywistość bywa nieco inna. Okazuje się, że niektóre zadania są banalnie proste, ale są też takie, które wymagają natychmiastowych reakcji bądź planowania wyjazdów na ostatnią chwilę. Osoba trudniąca się tym zawodem musi wiedzieć wszystko o rodzinie, dla której pracuje.

Jak możemy zauważyć zawód konsjerża to zawód wydający się całkiem banalny. W rzeczywistości wymaga on od osoby trudniącej się tym fachem niesamowitej organizacji, szybkich reakcji, a także niskiego progu stresu. Musi również kumulować odpowiednią wiedzę na temat rodziny, dla której pracuje, aby nie popełniać błędów.