Kto potrzebuje świadectwa energetycznego?

Po rozwodzie zdecydowałam się sprzedać swoje mieszkanie w wielkim mieście i przeprowadzić się do uroczego domku na wsi. Miałam już bowiem dosyć tego zgiełku i stresu wynikającego z mieszkania w tej miejscowości. Chciałam to zrobić jak najszybciej, dlatego jeszcze tego samego dnia zaczęłam kompletować wszelkie potrzebne do tego dokumenty.

Potrzebowałam świadectwa charakterystyki energetycznej

świadectwo charakterystyki energetycznej czy potrzebneByłam zdziwiona, gdy przeczytałam na internecie, że do sprzedaży mieszkania na mocy umowy kupna – sprzedaży lub własnościowego prawa własności do lokalu potrzebne jest świadectwo energetyczne. Postanowiłam się upewnić, czy faktycznie tak jest, ponieważ zależało mi na czasie i nie chciałam zajmować się wykonywaniem odpowiednich pomiarów, jeśli nie były one absolutnie konieczne. Zadzwoniłam do znanej i renomowanej firmy energetycznej i zapytałam się o świadectwo charakterystyki energetycznej Czy potrzebne jest przy sprzedaży mieszkania. Okazało się, że zgodnie z przepisami prawa jestem zobligowana do posiadania takiego świadectwa przed sprzedażą mieszkania. Tym sposobem chroni się kupujących przed wadami ukrytymi w instalacji, których nie mogli zauważyć przed zakupem nieruchomości. Niezwłocznie więc umówiłam u elektryka wykonanie odpowiednich pomiarów, żeby mógł on wystawić mi tego typu dokument. Na szczęście udało mi się to załatwić w ciągu kilku dni.

Teraz już wiem, że taki dokument trzeba mieć ze sobą zawsze jeśli chce się sprzedać lub wynająć mieszkanie. Jest on jednakże ważny przez dziesięć lat od dnia w którym został wystawiony, dlatego jeśli ktoś wynajmuje mieszkanie nie musi zbyt często ponosić kosztów z tym związanych. Jednakże wystawienie takiemu dokumentu nie jest drogie, a wiedza na temat tego czy instalacja działa odpowiednio jest bardzo ważna.