Działanie przekładników prądowych

Do dokonywania stałych pomiarów w sieci elektrycznej niezbędne jest zaprojektowanie dodatkowych elementów instalacji, które w sposób efektywny będą pozyskiwać dane. Dodatkowo muszą one zostać połączone ze specjalnymi systemami zbierającymi i analizującymi je, aby z dużą dokładnością monitorować stan całości. Pozwala to na zwiększenie wydajności związanej z poborem prądu, a także uniknięcie problemów związanych z awariami.

Wykorzystanie przekładników prądu

przekładniki prądowe pomiaroweW przypadku sieci przesyłających prąd o wysokim napięciu dokonywanie pomiarów musi być wykonywane w sposób bezpieczny i niestanowiący przeszkody w prawidłowym działaniu instalacji. W tym celu już na początku jej projektowania planuje się rozmieszczenie elementów, jakimi są przekładniki prądowe pomiarowe. Dzięki swojej budowie są w stanie skutecznie przesyłać niezbędne dane dotyczące prądu do części analitycznych, które je zbierają. Spotkać je można w bezpośrednim sąsiedztwie linii energetycznych, a także w dużych zakładach przemysłowych, które potrzebują odpowiednich przestrzeni do rozbudowy własnej instalacji, która będzie zaspokajać zapotrzebowanie na prąd całego obiektu. Najszybszym sposobem odczytu bieżących wskazań jest skorzystanie z liczników umieszczonych na panelu kontrolnym. Starsze konstrukcje wykorzystują układy bębnowe, natomiast nowoczesne na zabezpieczonych terenach pozwalają na cyfrowy dostęp do danych.

Chcąc uzyskać dokładny pomiar dotyczący przepływu prądu o wysokim napięciu, należy skorzystać ze specjalnych instalacji wykorzystujących przekładniki prądowe. Są one połączone bezpośrednio z panelami kontrolnymi, na których można dokonać odczytu. Pozwalają tym samym na szybkie określenie czy instalacja działa prawidłowo i nie jest narażona na awarie. Nowoczesne układy zapewniają cyfrowy dostęp do wszelkich analiz.