Do czego używana jest soda kaustyczna?

Nie każdy człowiek miał ochotę uczyć się chemii, choć to bardzo interesujący przedmiot. Można dowiedzieć się bardzo wielu rzeczy na temat różnych związków chemicznych. Warto wiedzieć przynajmniej podstawowe rzeczy, ponieważ nie wszystko to, co nas otacza, jest dla nas bezpieczne. Wiele związków, zwłaszcza tych nieorganicznych, ma silne właściwości. Trzeba się z nimi bardzo ostrożnie obchodzić.

Co trzeba wiedzieć o sodzie kaustycznej?

soda kaustycznaCzęść osób wie, że związki chemiczne mogą mieć różną budowę, działanie i skład. Niektóre należą do kwasów, inne to zasady. O wielu z nich nie mamy większego pojęcia, ponieważ są jedynie składnikami niektórych produktów. Wodorotlenek sodu należy do najsilniejszych zasad. Soda kaustyczna to jego nazwa zwyczajowa i pod nią występuje najczęściej. Ma krystaliczną budowę i biały kolor. Wykazuje właściwości higroskopijne, dlatego bardzo łatwo łączy się z dwutlenkiem węgla znajdującym się w powietrzu. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Wytwarza wtedy ciepło, pod wpływem którego tworzy silnie żrący ług sodowy. W takiej postaci może powodować oparzenia. Może działać korodująco na metale. Soda w czystej postaci działa bardzo drażniąco i może powodować łzawienie oczu, duszności, uczucie pieczenia w nosie i gardle. Ma natomiast bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Jest składnikiem mydła, detergentów, barwników i preparatów do udrażniania rur.

Warto posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat różnych związków chemicznych, ponieważ dzięki temu będziemy wiedzieć, jak należy się z nimi obchodzić i w jakich produktach mogą występować. Niektóre związki chemiczne w czystej postaci mogą nam szkodzić, natomiast jako składniki różnych produktów mają pozytywne działanie. Soda jako regulator kwasowości używana jest też do produkcji wielu produktów spożywczych.