Dławnica pozwala zwiększyć szczelność obudowy

Na rynku panuje coraz większe zapotrzebowanie na urządzenia elektroniczne wykorzystujące nowoczesne technologie. Oczekiwania klientów oraz rosnąca konkurencja pomiędzy firmami sprawiają, że koniecznym staje się wytwarzanie wysokiej jakości wyrobu, który pozwoli pozyskać nowe rynki zbytu. Szczególnie ciekawym sektorem docelowym jest przemysł, gdzie panują specyficzne warunki.

Zastosowanie dławnic kablowych

Dławnice kabloweMożna tutaj wspomnieć chociażby o skrajnych temperaturach, wysokim zapyleniu, zawilgoceniu czy możliwości wystąpienia uszkodzeń mechanicznych. Właśnie dlatego projektanci elektroniki muszą stosować zabiegi mające na celu ograniczenie lub wyeliminowanie wpływu wyżej wymienionych czynników. Szczególnie newralgicznym aspektem jest podłączenie okablowania. W tym celu obudowa urządzenia musi bowiem posiadać otwory umożliwiające wprowadzenie przewodów do jej wnętrza. Przez to do środka może przedostawać się również kurz czy woda. Dławnice kablowe są jednym z potencjalnych rozwiązań tego problemu. Dzięki nim obudowa posiada znacznie wyższy stopień ochrony przed wnikaniem kurzu oraz cieczy. Warto dodać, że ich konstrukcja opiera się na specjalnych gumkach uszczelniających. Do tego dławnice mają cechy, które umożliwiają ich zastosowanie pod ścisły zakres przekroi przewodów. Należy to uwzględnić w momencie podłączania przewodu. Zbyt duży przekrój uniemożliwi wprowadzenie przewodu do środka obudowy.

Za mały z kolei może powodować niewłaściwe uszczelnienie co będzie skutkować mniejszym stopniem ochrony przed wnikaniem kurzu i cieczy. Elementy tego typu bez problemu można zakupić w stacjonarnych punktach oraz za pośrednictwem Internetu. W jednym jak i drugim przypadku należy jednak upewnić się, że wszystkie parametry techniczne odpowiadają danej aplikacji. Tylko w ten sposób można skonstruować niezawodne urządzenie dla przemysłu.