Cała prawda o farbach proszkowych

Malowanie proszkowe jest suchym procesem wykończeniowym, który stał się niezwykle popularny od czasu jego wprowadzenia w Ameryce Północnej w latach sześćdziesiątych. Proszek stanowi ponad 15% całego rynku wykańczania przemysłowego i jest stosowany w szerokiej gamie produktów. Coraz więcej firm decyduje się na powłoki proszkowe w celu uzyskania wysokiej jakości, trwałego wykończenia, co pozwala na maksymalizację produkcji.

Największe zalety farb proszkowych

farba proszkowaStosowane jako wykończenia funkcjonalne (ochronne) i dekoracyjne, farby proszkowe są dostępne w niemal nieograniczonej gamie kolorów i faktur, a postęp technologiczny zaowocował doskonałymi właściwościami użytkowymi. Jak działa lakierowanie proszkowe? Powłoki proszkowe oparte są na systemach żywic polimerowych w połączeniu z utwardzaczami, pigmentami, środkami wyrównującymi, modyfikatorami przepływu i innymi dodatkami. Te składniki miesza się w stopie, chłodzi i miele na jednolity proszek podobny do mąki do pieczenia. Tak powstaje farba proszkowa. Zazwyczaj stosuje się proces zwany elektrostatycznym osadzaniem natryskowym (ESD) w celu uzyskania naniesienia powłoki proszkowej na podłoże metalowe. Ta metoda aplikacji wykorzystuje pistolet natryskowy, który przykłada ładunek elektrostatyczny do cząstek proszku, które są następnie przyciągane do uziemionej części. Po nałożeniu powłoki proszkowej części wchodzą do pieca utwardzającego, w którym po dodaniu ciepła powłoka reaguje chemicznie z wytworzeniem długich łańcuchów molekularnych, co skutkuje wysoką gęstością usieciowania. Te łańcuchy molekularne są bardzo odporne na rozpad. Ten rodzaj aplikacji jest najczęstszą metodą nakładania proszków.

Powłoki proszkowe można również nakładać na podłoża niemetaliczne, takie jak tworzywa sztuczne i płyty pilśniowe średniej gęstości (MDF). Czasami podczas aplikacji w złożu fluidalnym nakładana jest powłoka proszkowa. Podgrzane części zanurza się w leju z proszkiem fluidyzacyjnym, a powłoka topi się i wypływa z części. Bez względu na proces nakładania powłoki proszkowe są łatwe w użyciu, przyjazne dla środowiska, opłacalne i wytrzymałe.