Niezbędnik producentów – glikol

W obecnej erze rozwoju wszystkich gałęzi przemysłu niewątpliwie istnieją substancje, związki chemiczne i roztwory bez których wiele z tych gałęzi nie mogłoby istnieć. Jednym z takich związków jest glikol propylenowy. Przykładowo teraźniejsza medycyna bez wspomnianego glikolu byłaby o wiele mniej wydajna.

Glikol i jego szerokie zastosowanie

glikol propylenowyWspomniany we wstępie glikol propylenowy jest związkiem chemicznym należącym do grupy organicznych. Należy on do grupy alkoholi dwuhydroksylowych. Jest on substancją bezbarwną i bezwonną. Wyróżnia się również tym, że jest bardzo lepki i posiada słodkawy smak. W przeciwieństwie do popularnego glikolu etylenowego (główny składnik płynów chłodniczych, żywic poliestrowych) jest on nietoksyczny. W związku z tym znalazł on zastosowanie w medycynie jako tzw. „podłoże” czyli płyn nie mający wpływu na ludzki organizm ale będący środowiskiem do rozpuszczenia czynnych składników leków. Nie każda substancja jest w stanie rozpuścić się w wodzie i tu na ratunek przychodzi glikol propylenowy. W przemyśle spożywczym jest on używany przy produkcji barwników i aromatów a sam glikol propylenowy występuje często w roli konserwantów lub emulgatorów.  Zastosowanie tego związku chemicznego jest niezwykle szerokie. Możemy go znaleźć w takich substancjach jak kremy, pasty do zębów, dezodoranty w sztyfcie i wielu innych z branży kosmetycznej. Co ciekawe jest on używany również w technologiach kosmicznych gdzie stosuje się go jako chłodziwo lub jego składnik. W związku z odpornością na niską temperaturę co raz częściej zdarza się, że glikol propylenowy zastępuje glikol etylenowy i jest używany w lotnictwie jako środek do odladzania oraz zapobiegania zamarzaniu.

Ogólnie rzecz biorąc, opisany wyżej glikol propylenowy jest substancją niezwykle potrzebną, bez której ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie przemysłu. Jego nietoksyczny charakter i nieszkodliwość na ludzkie zdrowie są dodatkowym atutem.